mgr inż. Ewelina Chrząścik
02 Kwie

Konferencja Szkoleniowo Naukowa Katowice 30.03.2019

30 marca miałam przyjemność uczestniczyć w Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej dotyczącej szeroko rozumianego tematu mikrobiomu EXPERTS OF MIKROBIOTA.

Eksperci medyczni prezentowali najnowsze doniesienia naukowe, oparte o rzetelne badania i najnowszą wiedzę. Wykłady były bardzo ciekawe, usystematyzowały moja wiedzę ale i wniosły wiele nowych informacji.

Poruszone zostały tematy insuliooporności i otyłości w kontekście mikroflory, osi mózg-jelito, indywidualnych kuracji probiotycznych, temat nieszczelności jelit, mikroflory zasiedlającej drogi rodne kobiety, bakterii naszej jamy ustnej, nieswoistych chorób jelit, najnowszej diagnostyki służącej do oceny dyzbiozy w jelitach i znaczenia mikroflory w kontekście rozwoju alergii i astmy.

Oto kilka ciekawostek:

    • W przyszłości nadzieją dla chorych na otyłość drugiego stopnia (czuli taką gdzie BMI wynosi więcej niż 40kg/m2) mogą być tzw przeszczepy kału od osób zdrowych jako forma kuracji wspomagającej.

    • Metformina, leki psychotropowe czy diety wysoko-białkowe wpływają niekorzystnie na nasz mikrobiom jelitowy, więc bardzo istotne jest, aby szczególnie zwracać uwagę na przyjmowane w ów czas probiotyki lub w ogóle rozważyć odpowiednią suplementację probiotyczną.

    • Trwają badania nad nowymi lekami o działaniu podobnym jak Meformina, ale bez skutków ubocznych jakich jak negatywny wpływ na mikribiom, zainteresowanych odsyłam do swoich lekarzy prowadzących, pytajcie o nowości.

    • Depresja coraz cześciej wiązana jest nie tyle z czynnikami zewnętrznymi co z poważną dysbiozą w naszym układzie pokarmowym. Bądźmy czujni, gdyż bakterie jelitowe mają wpływ na to co u nas w głowie się dzieje, silniej niż nam się wydaje.

    • Antykoncepcja powoduje powstawanie bardzo dużej ilości wolnych rodników, które mogą działać prozapalnie na organizm, dlatego kobiety, pamiętajcie o dodatkowej ochronie antyoksydacyjnej najlepiej w połączaniu: dieta plus dobry suplement.

    • Czynniki szczególnie mocno wpływające na rozszczelnienie bariery jelitowej to: stres, częste infekcje, alkohol, papierosy.

    • Aby sprawdzić w jakim stanie jest nasza śluzówka jelitowa, kiedy np. podejrzewamy problemy w tym aspekcie, warto zbadać poziom ZONULINY, czyli białka regulującego przepuszczalność międzykomórkową enterocytów (komórek błony śluzowej jelita).

    • Świetnym markerem do oceny stanu zapalnego jeli jest natomiast KALPROTEKTYNA.

    • Probiotyki to składniki na których rosną przyjazne nam bakterie: zaliczamy do nich:skrobie oporne (zimne ugotowane ziemniaki i ryż), fruktoologosacharydy i błonnik (m. in. owoce i warzywa)

    • Diety bogato-tłuszczowe (dieta ketogeniczna) zmniejszają różnorodność naszej flory bakteryjnej, znów należy pamiętać o dobrym probiotyku!

    • Babka jajowata to jeden z lepszych i bezpieczniejszych rodzajów błonnika dla sportowców.

    • Kwas masłowy produkowany przez bakterie probiotyczne przeciwdziała depresji.

    • Suplementacja w ciąży szczepem bakterii Lactobacillus rhamnosus GG znacznie zmniejsza ryzyko cukrzycy ciążowej

    • Jeśli często zdarzają nam się nawracające afty, warto sprawdzić poziom Cynku, Selenu i Miedzi. Niedobory tych właśnie pierwiastków przyczyniają się do powstania zmian zapalanych w jamie ustnej.

    Informacje tutaj zawarte mają służyc jako ciekawostka, po szczegółowe i indywidulane porady zapraszam oczywiście do gabinetu.

    Twój komentarz




    POKAŻ
    Ewelina Chrząścik - ZnanyLekarz.pl
    POKAŻ